Urządzenia do ciśnieniowego udrażniania rur – do czego służą i jak działają?
Przepychanie rur to temat znany niemal każdemu, kto posiada własny dom lub mieszkanie. Co jednak w przypadku, gdy problem jest poważniejszy? Wówczas warto zastosować metodę przepychania rur wodą pod ciśnieniem. Ten sposób udrażniania sprawdzi się w przypadku powstawania zatorów, które uniemożliwiają prawidłowe użytkowanie urządzeń sanitarnych.
Urządzenia do ciśnieniowego udrażniania rur sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie wystarczyły środki chemiczne oraz bieżące oczyszczanie syfonów. Wówczas warto wezwać wyspecjalizowaną ekipę, która wraz z odpowiednim sprzętem poradzi sobie z problemem.
Na czym polega ciśnieniowe udrażnianie rur?
Ciśnieniowe udrażnianie rur, nazywane również metodą hydrodynamiczną polega na wprowadzeniu do rury specjalnego węża zakończonego odpowiednio dobraną głowicą kanalizacyjną. Otwory z przodu głowicy rozbijają zatory np. z tłuszczu lub kamieni natomiast otwory z tyłu głowicy, napędzają wąż oraz wypłukują i odprowadzają osad. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń, głowice mogą być wyposażone w otwory umieszczone pod różnym kątem a także obrotowe pierścienie, łańcuchy, frezy itp.
Urządzenie do ciśnieniowego udrażniania może być zainstalowane na przyczepie lub w samochodzie dostawczym, dzięki czemu jest niezwykle mobilne i może być używane np. w garażach podziemnych, wąskich uliczkach miast lub osiedli oraz w innych trudno dostępnych miejscach. Maszyna jest wyposażona w specjalną pompę, która tłoczy strumień wody o ciśnieniu dochodzącym do 250-300 bar. Właśnie do parametrów pompy dobiera się średnice wkładek w głowicach kanalizacyjnych aby w pełni wykorzystać parametry maszyny.
Dobrej jakości maszyny (np. RIONED), wyposażone w silnik i pompę produkowane przez renomowanych producentów (Kubota, Speck), mogą pracować stabilnie w trybie ciągłym przez dłuższy czas bez wpływu na moc i ciśnienie.
Jakie są zalety ciśnieniowego udrażniania rur?
Metoda ciśnieniowego udrażniania rur jest bezinwazyjna, to znaczy, że podczas jej stosowania nie używane są środki chemiczne, które mogą szkodzić ludziom i zwierzętom a także nie szkodzi środowisku naturalnemu. Często nie trzeba także dokonywać żadnych rozbiórek. Udrożniony zator oraz zebrane nieczystości są odsysane za pomocą pojazdu asenizacyjnego i zabierane w miejsca gdzie są segregowane i pozbawiane nadmiaru wody.