Jak wybrać dobrej jakości kamerę inspekcyjną?
Trudno dostępne miejsca, wąskie szczeliny i przede wszystkim rury odpływowe to bez wątpienia największa zmora budowlańców, hydraulików czy firm udrażniających rury. Wybawieniem w takiej sytuacji może być jednak profesjonalna kamera inspekcyjna, która jest w stanie szybko i co najważniejsze precyzyjnie wskazać to, co gołym okiem byłoby niemożliwe do zaobserwowania. W końcu małe średnice rur są często niedostępne nawet dla naszego oka, nie wspominając już o dostępie fizycznym.
Na szczęście dobrej jakości kamera inspekcyjna potrafi sobie poradzić ze średnicami tak małymi jak 30mm na odcinku kilkudziesięciu metrów pokonując nawet kilkanaście kolan 90°, dzięki czemu może przedostać się we wszelkie zakamarki rur czy szybów wentylacyjnych. Dodatkowe wyposażenie takich kamer ułatwia nam pracę jeszcze bardziej. Oświetlenie LED umożliwi skuteczną pracę w miejscach, gdzie światło nie dociera. My postaramy się wybrać dla Was najlepszą kamerę inspekcyjną w rozsądnej cenie.
Na co przede wszystkim zwracać uwagę przy wyborze kamery inspekcyjnej?
Wybierając idealną kamerę inspekcyjną, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę jej użytkowania oraz funkcjonalność. Co przez to rozumiemy? Ważnym aspektem jest, chociażby żywotność energetyczna – dobrej jakości akumulator da nam bowiem większą gwarancję, że kamera inspekcyjna nie przestanie działać w najmniej odpowiednim momencie, dlatego też nie powinniśmy na nim oszczędzać.
W końcu wybierając się z kamerą w nieznane, nigdy nie wiemy, jak szybko zlokalizujemy źródło awarii. Dlatego też dobry akumulator powinien wytrzymać przynajmniej 5-6 godziny pracy kamery. Drugi aspekt funkcjonalności, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, to oświetlenie LED, które może być naszym wybawieniem w trudno dostępnych i ciemnych miejscach. Tam praktycznie nigdy nie ma światła, a bez niego niestety będziemy pracować po omacku. Dołączone oświetlenie LED znacznie ułatwi i przyspieszy naszą pracę. Na koniec nie możemy zapominać o odpowiednim monitorze dobranym do zakresu pracy kamery, możliwości wprowadzania opisów i komentarzy oraz odpowiedniemu oprogramowaniu które umożliwi nam stworzenie raportu z przeprowadzonej pracy i przedstawienie jej wyników nie tylko przez materiał video ale również odpowiedni opis tekstowy zawierający zdjęcia.
Rodzaje kamer inspekcyjnych
Podział kamer zależy przede wszystkim od zakresu średnic w jakich chcemy pracować.
Minikamery inspekcyjne, stosowane przez monterów instalacji wod-kan, hydraulików, firmy udrażniające kanalizację pozwalają na swobodną pracę w zakresie od 20-100mm. Profesjonalne kamery pchane używane przez zakłady wodociągów i kanalizacji, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej czy spółdzielnie mieszkaniowe pozwalają na pracę w zakresie od 50-350mm. Oraz profesjonalne kamery samojezdne używane prze zakłady wodociągów i kanalizacji, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej czy profesjonalne firmy zajmujące się budową i remontem sieci kanalizacyjnej.
Jaka kamera inspekcyjna będzie zatem najlepsza?
Przedstawiamy Państwu cztery, najciekawsze według nas modele kamer inspekcyjnych, które jednak znacznie różnią się od siebie i są dostosowane do różnych rodzajów prac. Dzięki temu możecie Państwo wybrać model, najbardziej odpowiadający aktualnym potrzebom.
Kamera pchana SoloPro+
Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej kompletnych i popularnych zestawów do profesjonalnej inspekcji. Jego zakres działania to 50-350mm, wyposażona jest w głowice kamery z autopoziomowaniem, głowicę obrotową, panel sterujący z aktywnym monitorem TFT, klawiaturą do wprowadzania opisów, akumulator zasilający i intuicyjny program do raportowania. Dzięki zastosowanemu nadajnikowi WiFi bez trudu możemy w sposób zdalny wysłać zapisane dane bezpośrednio do odbiorcy. To z kolei pozwala nam również na szybkie kopiowanie zdjęć i filmów wykonanych w trudnych warunkach, a następnie na tworzenie raportów z wykonanej pracy. Stalowa i malowana proszkowo konstrukcja systemu zapewnia nam bezpieczną i komfortową pracę, z kolei pierścienie ślizgowe dają nam gwarancję niezawodnego działania w większych średnicach. Jeśli chcecie dowiedzieć się Państwo jeszcze więcej o powyższym modelu, to zachęcamy do odwiedzenia podstrony z produktem SoloPro+.
Zestaw do inspekcji kanalizacji MINI-CAM PROTEUS LITE
Drugi z proponowanych zestawów przenośnych, który idealnie sprawdzi się przede wszystkim podczas pracy jednoosobowej. Przeznaczony dla średnic 150-450mm. Dzięki wielu udogodnieniom mamy możliwość samodzielnie przeprowadzić inspekcję, a program PROPIPE lub WinCan Embedded w bardzo prosty sposób umożliwia nam tworzenie szczegółowych raportów, które uwzględniają stan kanału. Zestaw PROTEUS LITE składa się z jednostki sterującej CCU208, bębna kablowego RMPL250, wózka CPL150 oraz oczywiście wytrzymałego kabla o długości aż 250 metrów! Solidna konstrukcja oraz kompaktowe wymiary zapewniają nam komfort pracy, a długi i ekstremalnie wytrzymały kabel o wzmocnieniu kevlarowym pozwala na dotarcie do nawet najbardziej niedostępnych zakamarków. Dowiedz się jeszcze więcej o zestawie PROTEUS LITE.
Kamery samojezdne PROTEUS
Trzecim rozwiązaniem są samojezdne wózki PROTEUS, które występują aż w czterech różnych rozmiarach – od 90 do 2500 milimetrów. Każdy z nich jest wyposażony w mocne silniki, napęd skrętny na wszystkie 6 kół, elektrycznie sterowanie ramię robocze umożliwiające wycentrowanie kanału w osi kamery..
Najmniejszym wózkiem w „rodzinie” PROTEUS jest kompaktowy model CRP 90, który pozwala na pracę w średnicach 90-300 milimetrów. Posiada on napęd na sześć kół, wbudowany nadajnik multifunkcjonalny oraz specjalny uchwyt do opuszczenia.
Kolejny model jest najbardziej uniwersalnym wózkiem. Mowa tu o CRP 140, który posiada elektroniczne podnoszony pantograf, umożliwiający wycentrowanie głowicy w przewodach do 600mm, system błyskawicznej wymiany kół, bez konieczności odkręcania całej śruby, wbudowany nadajnik multifunkcjonalny, dodatkowe oświetlenie z wbudowaną kamerą wsteczną. Co więcej, współpracują one ze wszystkimi głowicami systemu PROTEUS.
Na koniec czas na największy wózek samojezdny w zestawieniu, czyli CRP 300. Został on stworzony z myślą o pracy w każdych warunkach. Elektronicznie podnoszony pantograf daje nam możliwość wycentrowania głowicy w przewodach do 1000mm, uchwyt do opuszczania możemy montować zarówno z przodu, jak i z tyłu wózka, koła pompowane do dużych średnic, a dodatkowe oświetlenie z wbudowaną kolorową kamerą umożliwia nam swobodną pracę w kanałach nawet DN2500. Co więcej, za sprawą dodatkowego centrowania głowicy, możemy rozbudować pracę wózka do pracy w średnicach 2500mm.
O każdym z wyżej wymienionych samojezdnych wózkach możemy dowiedzieć się więcej, klikając wózki PROTEUS .
Jak więc widzimy, wybór kamery inspekcyjnej nie jest łatwy oraz jednowymiarowy. Dlatego też poza funkcjonalnością i jakością kamery, powinniśmy skupić się na drugim bardzo ważnym aspekcie – gdzie danej kamery będziemy używać oraz na czym nam najbardziej zależy. Oświetlenie LED, wytrzymały akumulator, kompaktowość urządzenia oraz sposób tworzenia materiałów wideo to najważniejsze aspekty, które musimy wziąć pod uwagę.